Persivalgymas – sveikų kepenų priešas

2016/03/30 Kategorija: Apie kepenis

Po tokių švenčių kaip Velykos, kuomet tenka praleisti nemažą laiko dalį prie vaišėmis nukrauto stalo, į medikus kreipiasi vis daugiau pacientų besiskundžiančių dėl persivalgymo sukeltų negalavimų. Gastroenterologės Sigitos Gelman teigimu, persivalgymas sukelia ne tik trumpalaikį sunkumo jausmą, bet gali iššaukti įvairius virškinimo trakto sutrikimus bei apkrauti didžiausią žmogaus virškinimo liauką – kepenis – kurios reguliuoja medžiagų apykaitą ir atlieka ypatingai svarbią organizmo „apvalymo“ funkciją.

„Persivalgymas nėra fiziologiškas procesas, todėl žmogaus organizmas tam nėra paruoštas. Persivalgius daug intensyviau turi dirbti visi virškinamojo trakto organai, todėl maistas gali būti nepilnai suvirškinamas, o tai sukelia virškinamojo trakto sutrikimus. Pilvo skausmai ir pūtimas, pykinimas ir vėmimas, mieguistumas ir vangumas yra pačios paprasčiausios, mažiausiai grėsmingos, tačiau vis vien nemalonios persivalgymo pasekmės. Persivalgymas yra itin kenksmingas kepenims. Suvalgius daugiau baltyminių produktų, tokių kaip ant kiekvieno stalo per Velykas besipuikuojantys kiaušiniai, kepenys daug lėčiau pašalina iš organizmo toksinus“,- teigia gastroenterologė Sigita Gelman.

Persivalgymo rezultatai kepenims

Anot medikės, kepenų veikla yra gyvybiškai svarbi, o persivalgymas, gali iššaukti veiklos ir funkcijų sutrikimus, dėl kurių gali kilti grėsmė visam organizmui.

„Kepenys vykdo beveik 500 įvairių funkcijų – į kraujotaką išskiria baltymus, cholesterolį, kaupia riebaluose tirpius vitaminus, dalyvauja gliukozės ir tam tikrų hormonų apykaitoje, gamina ir išskiria tulžį ir atlieka daugelį kitų organizmui labai svarbių funkcijų. Todėl persivalgymas, ypač jeigu jis kartojasi dažnai, ar kelias dienas iš eilės, gali sutrikdyti šiuos kepenų procesus. Organizmas negali suvartoti kalorijų pertekliaus, dėl to jos kaupiamos riebalų pavidalu, todėl didėja nutukimo, nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos, aterosklerozės rizika. Kepenų pažeidimas taip pat didėja, kai persivalgymą lydi alkoholio vartojimas. Tuomet kepenys apkraunamos dar labiau, joms sunkiau vykdyti detoksikacinę funkciją, didėja kasos pažeidimo rizika“, – sako specialistė.

Turintiems sveikatos problemų persivalgymas itin kenksmingas

  1. Gelman teigimu, persivalgymas ypatingai kenksmingas žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligomis, tulžies pūslės akmenlige bei lėtinėmis kepenų ar kasos ligomis.

„Persivalgymas yra kenksmingas net ir sveikiems žmonės, bet ir sergantiems kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ligomis, nes gali paūminti lėtinių ligų simptomus bei pabloginti savijautą. O tiems, kurie serga tulžies pūslės akmenlige, gali sukelti tulžies pūslės akmenligės paūmėjimą, ypač jei valgomas riebus, sunkiai virškinamas maistas. Taip pat atsargiau valgyti turėtų ir sergantys lėtinėmis kepenų bei kasos ligomis. Lėtinių kepenų ligų atveju, persivalgius, ar pavartojus daugiau baltyminių produktų, kepenys lėčiau vykdo detoksikacijos procesą.“

 

Sveikos kepenys gera savijauta

Kaip teigia gastroenterologė, nors kartais sunku atsisakyti skanėstų ar pilvui malonaus maisto, tačiau reikėtų suprasti, jog persivalgymas yra itin kenksmingas žmogaus organizmui, ypač kepenims.

„Gera sveikata yra didelė dovana, todėl norintiems išvengti apsilankymų pas daktarus reikia tinkamai ja pasirūpinti. Persivalgymas, kalorijų perteklius kenkia normaliai kepenų veiklai, todėl labai svarbu tinkamai maitintis, gerti daug vandens. Saugokime savo kepenis, kaip jos saugo mūsų organizmą“, – pataria gastroenterologė Sigita Gelman.

Pasak medikės, mūsų kepenys „atkakliai“ kenčia iki pabaigos ir tik kai apie 15-20 proc. organo lieka darbingi, išlenda pirmieji simptomai. Norint apsaugoti save ir užbėgti ligoms „už akių“, būtina bent kartą per metus išsitirti kepenų fermentų rodiklius. Svarbiausi jų yra: