Nugalėk hepatitą C

2015/07/02 Kategorija: Uncategorized

Hepatitas C – klastingas virusas, kuris be simptomų gali „tūnoti“ žmogaus organizme kelis dešimtmečius. Mūsų šalyje 2 iš 100 žmonių serga lėtine hepatito C infekcija apie tai neįtardami – dažniausiai diagnozę žmonės išgirsta atsitiktinai, kai liga jau būna pažengusi. Apie trečdaliui sergančiųjų per 20-30 metų išsivysto kepenų cirozė, kai kuriems iš jų – kepenų ląstelių vėžys.

„Laiku diagnozavus hepatito C virusas yra įveikiamas“, – teigia Lietuvos gastroenterologų draugija ir pristato informacinę kampaniją „Nugalėk hepatitą C“. Pasak draugijos vadovo, profesoriaus J. Valantino, vis didėjantis skaičius vėlyvų diagnozių verčia medikus imtis priemonių.

„Mūsų skaičiavimais, šalyje yra 2,44 proc. sergančiųjų hepatitu C. Vis dažniau ir dažniau lėtinė infekcija diagnozuojama esant jau labai dideliam kepenų pažeidimui“, – sako kampaniją inicijuojančios draugijos vadovas, prof. J. Valantinas. Šia kampanija siekiama informuoti visuomenę apie infekciją, kviesti šeimos gydytojus atkreipti dėmesį į rizikos grupes ir asmenis nukreipiant juos išsitirti bei plačią visuomenę aktyviau rūpintis savo sveikata – atlikti hepatito C tyrimą.

Anot kampanijos „Nugalėk hepatitą C“ iniciatorių, didelės rizikos grupei priklauso asmenys, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar buvę kraujo ar kraujo plazmos donorais, nes tuomet galimybės ištirti kraują dėl hepatito C dar nebuvo. Reguliariai pasitikrinti turėtų ir žmonės, turintys tatuiruotes, vartoję ir vartojantys švirkščiamuosius narkotikus, seksualiai aktyvūs asmenys.

Pasak infekcinių ligų gydytojos L. Jančorienės, hepatitas C yra įveikiama liga.

Europos hepatologų asociacijos leidinyje  „Journal of hepatology” pateikiami epidemiologiniai tyrimai, kurie akivaizdžiai rodo, kad sergančiųjų hepatitu C nemažės nežiūrint vis modernesnių gydymo būdų. Jie rašo, kad tik Prancūzijoje ir Vokietijoje mažės dekompensuotos kepenų cirozės per artimiausius 15 metų, o štai  Čekijoje didės 100 proc., Danijoje 110 proc., Ispanijoje 60 proc., netgi Šveicarijoje 55 proc. „Čia reikšmės turi virusai ir alkoholinis kepenų pažeidimas. Trečias dalykas – dabar labai dažnai diagnozuojamas metabolinis hepatitas. Tai hepatitas, išsivystęs dėl medžiagų apykaitos sutrikimų. Pirmiausia jis gresia nutukusiems žmonėms, turintiems viršsvorį, kai dar papildomai būna hiperlipidemija, cukrinis diabetas ir panašūs susirgimai. Tad būdrūs turime būti visi“, – pabrėžia gydytojas gastroenterologas, prof. J. Valantinas. 

Šiuo metu pasaulyje gyvena apie 130-150 mln. žmonių, užsikrėtusių hepatitu C. Manoma, kad kasmet šia infekcija užsikrečia apie 3-4 mln. žmonių.

 

Šaltinis www.nugalekhepatitac.lt