Kodėl svarbu tikrintis kepenis

2013/05/20 Kategorija: Apie kepenis|Diagnostika ir tyrimai|Kepenų ligos|Virusiniai hepatitai

Kad ir ką suvalgytume, o ypač išgertume – kenčia mūsų kepenys. Todėl tikrinti kepenų fermentų lygį kartais būtina visiems, net jei niekada nejautėte skausmo dešiniajame šone.

Gydytojų nuomone, kone kiekvienas iš mūsų esame „kepeninės“ rizikos grupėje. Statistikos duomenimis, artėjant prie keturiasdešimties, kas antram pasireiškia riebalinės hepatozės požymiai – įprastų kepenų ląstelių pasikeitimas riebalinėmis. Priežastis – netaisyklinga mityba, gyvulinių riebalų perteklius, dažnas alkoholio vartojimas. Norint normalizuoti kepenų veiklą, reikia specialios dietos ir gydymo.

Dar rimtesnė problema – daugybė virusinių hepatitų. Palyginti neseniai jų buvo žinoma iš viso trys: A, B ir nei-A-nei-B (taip žaismingai vadino likusius nežinomus, kurių dažniausias pasirodė C). Dabar sąrašas pasipildė kone iki dešimties: A, B, C, D, E, TTV ir kiti. Virusologai įsitikinę: norint sužymėti visus virusus, greitai nepakaks lotyniškos abėcėlės. Užkrato kelias gali būti pats netikėčiausias (nuo vizito pas odontologą iki salone padaryto manikiūro), o ligos raida – klastingiausia, be jokių simptomų: daugių daugiausia – silpnumas, greitas nuovargis, prasta nuotaika.

Kepenys apskritai kenčia iki paskutiniosios – simptomai pasirodo, tik kai darbingi liko viso labo penkiolika procentų organo. Norint, kad taip neatsitiktų, reikia reguliariai atlikti biocheminę kraujo kepenų fermentų analizę.
Visas komplektas

Norint sužinoti apie kepenis viską, reikia atlikti ultragarsinį ir tokių rodiklių tyrimus:
• AST
• ALT
• Gamma-GTP
• Šarminė fosfatazė
• Bendras bilirubinas
• Tiesioginis bilirubinas
• Bendras baltymas ir baltymų frakcijos
• Protrombino indeksas
• Cholinesterazė

Ką parodo pagrindiniai kepenų tyrimai?

ALT ir AST – pagrindiniai kepenų rodikliai. Šie fermentai yra kepenų ląstelėse, normaliu atveju jų kiekis kraujyje minimalus. Jei ląstelės suyra, fermentai patenka į kraują ir jų lygis padidėja. Visų pirma tai vyksta esant riebalinei hepatozei, hepatitams, cirozei, kepenų vėžiui. ALT ir AST padidėjimas taip pat galimas esant miokardo infarktui. Siekiant atskirti vieną nuo kito esti Ritiso koeficientas – AST santykis su ALT. Normaliu atveju jis sudaro nuo 1,0 iki 1,7. Jei skaičius mažesnis – vadinasi, yra problemų su kepenimis, jei didesnis – su širdimi.

Gamma-GTP, kaip juokauja gydytojai, yra alkoholinis rodiklis. Hepatologai net turi posakį – „nusigerti iki GTP“. Šis rodiklis padidėja esant toksiniam ir alkoholiniam hepatitui.

Šarminė fosfatazė padidėja esant alkoholiniam hepatitui, tačiau taip pat gali žymėti onkologinius susirgimus, pavyzdžiui, limfomas ir limfogranulomatozę. Jei žmogus nepiktnaudžiauja alkoholiu, o šarminė fosfatazė padidėjusi, reikėtų susimąstyti apie nuoseklų organizmo ištyrimą.

Cholinesterazė esant patologijai sumažėja. Jei pirmųjų keturių fermentų rodikliai padidėję, o cholinesterazės sumažėję, rimtos problemos su kepenimis akivaizdžios.

Išsamiai diagnozei, be fermentų analizės, reikalinga informacija apie pigmentą bilirubiną. Būtent dėl jo esant geltligei oda pageltonuoja. Jei nekalbama apie ūminį hepatitą, bendro ir tiesioginio bilirubino padidėjimas – visuomet gan rimto kepenų pakenkimo požymis.

Ką daryti, jei koks nors rodiklis padidėjęs?

Eiti pas gastroenterologą ar hematologą. Gali būti, kad analizę reikės pakartoti po kelių mėnesių arba padaryti papildomą (pavyzdžiui, dėl virusinių hepatitų ir kitų infekcijų).

Kaip pasiruošti tyrimams?

Kaip ir įprastiems biocheminiams – nepusryčiauti prieš duodant kraują.
Kaip dažnai reikia tikrinti kepenis?
Jei jūsų gyvenimo būdas bemaž sveikas, visai pakanka karto per metus. Jei esti rizikos veiksnių (netaisyklinga mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, darbas su krauju, dažni vizitai pas odontologą), analizę geriau atlikti kas pusmetį.

Šaltinis: www.delfi.lt